Powiększ mapę


Dąbrowa Górnicza. Miejsce kultu

Kamil Królikowski

Dąbrowa Górnicza to miasto o ogromnej powierzchni, leżące w województwie śląskim, nad Czarną Przemszą i Białą Przemszą. Jest największym ośrodkiem przemysłowym Zagłębia Dąbrowskiego.

Dąbrowa Górnicza słynie z wielu pięknych jezior o wspólnej nazwie Pogoria. Tereny te są idealnie przystosowane do rekreacji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie Miłośnicy aktywnego wypoczynku i sportów nie będą zawiedzeni. Jest to raj dla żeglarzy, nurków, znajdują się też boiska do siatkówki i miejsca do wędkowania. Oprócz tego, w mieście nie brakuje ciekawych parków zachwycających zielenią. Jednym z nich jest Park Zielona. Innym interesującym obiektem jest Park Wodny „Nemo – Wodny Świat”, gdzie znajduje się wiele niesamowitych atrakcji.

 

W Dąbrowie nie brakuje również zabytków. Na szczególną uwagę zasługuje neogotycki Kościół Matki Boskiej Anielskiej. Konstrukcja powstała w XIX wieku, a ołtarzu głównym znajduje się koronowana figura Matki Boskiej Anielskiej. Warto również udać się do Muzeum Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, gdzie turyści mogą zobaczyć dawne stroje i narzędzia do użytku domowego, ale też znaleziska archeologiczne czy różnego rodzaju skamieliny z Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Ciekawymi zabytkami są także Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie czy Pałacyk Dezona.

 

Pierwsze wzmianki o Dąbrowie pochodzą z 1726 roku, była wtedy niewielką wsią. W połowie XVIII wieku odnaleziono złoża węgla kamiennego i rozpoczęto ich wydobycie. W 1795 osada znalazła się w zaborze pruskim. Rok później otworzono pierwszą kopalnię – „Reden”. W 1815 r. Dąbrowę przyłączono do Królestwa Polskiego. W 1816 roku w związku z projektem Stanisława Staszica, dyrektora naczelnego przemysłu, miejscowość stała się siedzibą przemysłu Zagłębia. Niedługo później uruchomiono hutę cynku i kolejną kopalnię – „Ksawery”. Podczas I wojny światowej ośrodek zajęły wojska austriackie. W 1916 roku Dąbrowa otrzymała prawa miejskie, a w 1919 r. zmieniono nazwę miasta na Dąbrowa Górnicza. Podczas II wojny światowej, we wrześniu 1939 r. Dąbrowę Górniczą zajęły wojska niemieckie. 8 października 1939 r. miasto zostało przyłączone do III Rzeszy. Istniały tu wtedy obozy jenieckie. 27 stycznia 1945 roku do Dąbrowy wkroczyły wojska sowieckie.

 

Warto zobaczyć:

  • jeziora Pogoria
  • Park Wodny „Nemo – Wodny Świat”
  • kościół Matki Boskiej Anielskiej
  • Muzeum Miejskie w Dąbrowie Górniczej
  • Pałacyk Dezona
  • Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie
...
Mielno i Jezioro Jamno

Mielno – jedna z najsłynniejszych miejscowości polskiego wybrzeża. Pięknie położona miejscowość jest urlopową metą dla mieszkańców okolicznych miast.

Stare Drawsko. Między jeziorami

Stare Drawsko (dawniej znane jako Drahim), to miejscowość o niezwykle malowniczym położeniu i równie ciekawej historii. To właśnie tutaj imponująca przyroda spotyka się z rycerską opowieścią.

logo mPolska

logo mPolska