Powiększ mapę


Sławno. Miasto-zabytek


Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie

Sławno to kilkunastotysięczne miasto położone w północno-wschodnim krańcu województwa. Od Darłowa dzieli je dystans 20 kilometrów. Z kolei 35 kilometrów na zachód znajduje się Koszalin. 

To bardzo stare miasto – początkowo należało do pierwszych Piastów jednak na przestrzeni lat, jego przynależność często zmieniała się. Było zależne zarówno od zachodniopomorskich książąt, jak i książąt gdańskich, czy też później – margrabiów brandenburskich. Dzisiaj posiada jeden z najlepiej zachowanych, średniowiecznych układów Starego Miasta w regionie.

W 1317 roku Sławno otrzymało prawa miejskie. W czasach późniejszych (około XVI wieku) zasłynęło jako ośrodek produkcji i sprzedaży płótna. Dzięki temu rosła w siłę miejska gospodarka. Jednak nie obyło się bez kryzysu...

akt_fotos1
Sławno w 1912 roku, fot. Wikipedia
Sławno w 1912 roku, fot. Wikipedia

Rozwój Sławna został przerwany przez wojnę trzydziestoletnią – miasto zostało wówczas dotkliwie zniszczone. Odżyło dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy to zaczęły powstawać fabryki – odlewnia żelaza, fabryka maszyn i tartak. Browar, który został założony w 1866 roku, był jednym z największych zakładów w ówczesnym Sławnie. Dopiero II wojna światowa zadała miastu kolejne, potężne rany – zniszczenia sięgały blisko 50 proc. zabudowań i wymusiły stopniową, rozciągniętą w czasie odbudowę.

Stare Miasto zostało w całości wpisane do rejestru zabytków. Przepływa tędy Moszczenica, która następnie (również w obrębie miasta) wpada do rzeki Wieprzy. 

Warto zobaczyć:

  • Pozostałości po murach obronnych: Brama Słupska, Brama Koszalińska
  • Kościół Wniebowzięcia NMP
  • Ratusz
  • Rzeźba: Chrystus przybywa do Sławna
  • Okolica: Kręgi kamienne w Grzybnicy, grodzisko w Starym Krakowie
logo mPolska

logo mPolska