Powiększ mapę


Mikołów. Miasto z piękną starówką

Kamil Królikowski

Mikołów to miasto położone w południowej Polsce, w województwie śląskim. W pobliżu znajdują się Katowice, Tychy i Ruda Śląska.

 W Mikołowie na uwagę zasługują Planty – mikołowski park założony w XVIII wieku, gdzie miejscowa ludność chętnie przychodzi na spacery. Amatorzy aktywnego spędzania czasu mogą wybrać się do krytej pływalni Aquaplant, natomiast latem szczególnie polecane jest kąpielisko otwarte, przy którym znajduje się również boisko i lodowisko. Odbywa się tu co roku również wiele ciekawych wydarzeń sportowych, m.in. Rajd Mikołowski – okręgowy rajd samochodowy, Mikołowski Bieg Uliczny czy Mikołowski Rodzinny Rajd Rowerowy.

 

Mikołów wyróżnia się z pewnością uroczą Starówką z rynkiem. Na placu znajdują malownicze kamieniczki, Ratusz z XIX wieku oraz przepiękna fontanna, od której nie sposób oderwać wzroku. Warto zobaczyć także Kościół Matki Boskiej Śnieżnej, tzw. Stary Kościół, najstarszy w Mikołowie w stylu gotyckim z pięknymi barokowymi ołtarzami. Godna uwagi jest też Bazylika w Mikołowie – neoromański kościół św. Wojciecha z XIX wieku, w którym znajdują się obrazy Męki Pańskiej, organy i witraże. Cennym zabytkiem jest Kościół św. Mikołaja w Bujakowie – budowla z 1500 roku, wewnątrz której zobaczyć możemy XV- wieczną figurę Matki Boskiej.

 

Nazwa miasta pochodzi od imienia jednego z dawnych dziedziców rodu, Mikoła lub Mikuła. Pierwotnie miejscowość nosiła nazwę Mikułów, a obecnej zaczęto używać od ok. 1760 roku. Pierwsza wzmianka o Mikołowie pochodzi z 1222r. Był wtedy grodem obronnym. Pod koniec XIII wieku, po wojnach lokalnych gród utracił swoje znaczenie. Prawa miejskie Mikołów otrzymał w 1547 roku.

 

Miasto nawiedzało wiele tragedii – głód, epidemie, pożary czy trzęsienia ziemi. Zły wpływ na rozwój miejscowości miała wojna trzydziestoletnia i wojny śląskie. Pod panowanie Prus dostała się w 1742. W 1794 miał miejsce pożar, który prawie całkowicie zniszczył miasto. Była to największa klęska w jego historii.

 

W XIX wieku zaczął rozwijać się przemysł. Powstawały huty żelaza, koksownie, fabryka papieru, browary i gorzelnie. Zbudowano linie kolejowe, rozbudowano sieć dróg. W XX wieku miały miejsce powstania śląskie. Miasto zostało przywrócone w 1922 roku. Podczas II wojny światowej Mikołów znalazł się w obszarze działań wojennych. 3 września 1939 aresztowano powstańców, niedługo po tym rozstrzelano 11 osób. Z upływem lat następowały kolejne aresztowania. Miasto zostało wyzwolone 27 stycznia 1945 roku.

Warto zobaczyć:

  • Mikołowskie Planty
  • Kryta pływalnia Aquaplant
  • Starówka
  • Kościół Matki Boskiej Śnieżnej
  • Bazylika w Mikołowie

- Kościół św. Mikołaja w Bujakowie

...
Myślibórz. Serce Pojezierza

Myślibórz – miasto do zwiedzania i wypoczywania. Jeziora, rzeki, lasy oraz masa zabytków. Zobacz, co warto zobaczyć na miejscu!

Giżycko. W Krainie Wielkich Jezior

Giżycko – miasto w sercu Mazur. To właśnie tutaj zaczyna się przygoda z żeglowaniem. Oto jeden z najważniejszych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

logo mPolska

logo mPolska