Warszawa
Warszawa jak na stolice przystało stanowi centrum zarówno polityczne, gospodarcze, jak i naukowe oraz kulturalne Polski. Dużym plusem jest jej geograficzne położenie na styku szlaków komunikacyjnych łączących północ z południem oraz zachód ze wschodem kraju. Jest to największe miasto w Polsce, zarówno pod względem liczy ludności (1 724 404 mieszkańców), jak i powierzchni (517,24 km²). Turystycznie miasto przyciaga niezliczona liczbą atrakcji. Tu nie można się nudzić.
Mimo zniszczeń m.in.po Powstaniu Warszawskim, znajdziemy tu imponującą liczbę zabytków. I tak np. Warszawska Starówka została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Oprócz starej zabudowy, znajdziemy tu także mnóstwo nowoczesnych obiektów.
Oprócz pięknej architektury, Warszawa posiada również bardzo dużo terenów zielonych. Liczne parki, rezerwaty, ogrody, czy skwery sprzyjają amatorom spacerów, czy wycieczek. Uroku dodaje także fakt, iż maisto przecina rzeka Wisła.
Do sztandarowych miejsc stolicy zaliczyć na pewno można wybudowany w stylu socrealistycznym Pałac Kultury i Nauki, który oddano do użytku w roku 1955, jako dar od narodu radzieckiego. Pod względem wysokości całkowitej jest to najwyższy budynek w Polsce. Obecnie znajdziemy tu m.in: kina, teatry, księgarnię, kluby sportowe, wyższe uczelnie, instytucje naukowe, czy siedziby prywatnych firm.
Kolejnym symbolem miasta jest Syrenka, która widnieje w herbie i ma kilka odpowiedników w miejskich rzeźbach. Jeden z najbardziej znanych posągów w kwietniu 1939 postawiono nad Wisłą. Pomnik wykonany jest ze spiżu. Do rzeźby Ludwice Nitschowej pozowała Krystyna Krahelska. Od 2006 roku przed pomnikiem ustawiono tablicę informującą o srebrnym Krzyżu Virtuti Militari, który przyznał Warszawie gen. Sikorski doceniając heroizm w obronie miasta podczas agresji niemieckiej we wrześniu 1939 roku. Drugą najpopularniejsza Syrenką Warszawy jest ta znajdująca się na Rynku Starego Miasta. Obecnie stoi tam kopia, bowiem w 2008 roku ze względu na bardzo zły stan techniczny, rzeźba z 1855 roku autorstwa Konstantego Hegla trafiła do renowacj. W obawie przed dalszym niszczeniem odrestaurowany oryginał umieszczono w Muzeum Historycznuym miasta.