Częstochowa. Duchowa stolica Polski
W Częstochowie znajduje się jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych na świecie. W klasztorze na Jasnej Górze znajduje się wizerunek Matki Bożej, zwanej Częstochowską. To najbardziej czczony w Polsce obraz. To do tego miejsca odbywają się niezliczone pielgrzymki z Polski i całego świata.
W Częstochowie znajdziemy wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Szczególnie interesującym obiektem jest unikatowe Muzeum Zapałek. Główną atrakcją muzeum jest zabytkowy park maszynowy oraz możliwość zapoznania się z procesem powstawania zapałek. Warto udać się również do Parku Miniatur Złota Góra – parku rozrywki, w którym możemy zobaczyć miniatury budowli sakralnych z całego świata. Młodsi z kolei skorzystać mogą z placu zabaw, Salonu Gier czy Parku Linowego. W 2013 roku wzniesiono tu pomnik papieża Jana Pawła II. Innym ciekawym miejscem są Parki Podjasnogórskie – Park Stanisława Staszica oraz Park 3 Maja, gdzie znajdują się także korty tenisowe i szachy. Na uwagę zasługuje również Aleja Najświętszej Maryi Panny – charakterystyczna ścieżka łącząca tereny Starej i Nowej Częstochowy. Znajduje się tu wiele gmachów, rezydencji i kamienic.
Częstochowa słynie też z kuriozalnych zabytków. Na szczególną uwagę zasługuje Sanktuarium i Klasztor Paulinów na Jasnej Górze, którego początki sięgają XIV wieku, ale powstawał przez ponad pięć wieków. Najważniejszym miejscem jest Kaplica Matki Bożej z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, który słynie z wielu cudów. Co roku przybywa tu mnóstwo turystów. Nie można przejść obojętnie obok Kościoła Św. Barbary i Św. Andrzeja, gdzie można zobaczyć neobarokowy ołtarz z obrazem Św. Barbary. W pobliżu kościoła znajduje się źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Ciekawym zabytkiem jest także Kościół Św. Zygmunta – najstarszy częstochowski kościół z XIV wieku. Grzechem byłoby pominąć Archikatedrę Św. Rodziny – neogotycką bazylikę i jeden z największych kościołów w Polsce. Natomiast jedną z najpiękniejszych świątyń w mieście jest dawna cerkiew prawosławna z XIX wieku – Kościół Św. Jakuba.
Częstochowa powstała w XI wieku. Nazwa wywodzi się od słowiańskiego imienia Częstoch. W 1382 roku Władysław Opolczyk, którego lennem była wówczas Częstochowa, ufundował Klasztor Paulinów. Prawa miejskie nadano między 1370 a 1377. Klasztor w XVII wieku uczyniono twierdzą, która skutecznie stawiła opór wojskom szwedzkim podczas Potopu w 1655. Po II rozbiorze trafiła w ręce Prusów. W 1819 została wytyczona przez Jana Bernharda Aleja Najświętszej Maryi Panny. Podczas II wojny światowej Częstochowa była częścią Generalnego Gubernatorstwa i nosiła nazwę Tschenstochau. Niemcy wkroczyli 3 września 1939 roku. Następnego dnia doszło do krwawych mordów, znanych pod nazwą „krwawego poniedziałku”. W okresie PRL doszło do szybkiej rozbudowy huty, co spowodowało szybki rozwój miasta.
Warto zobaczyć:
- Muzeum Zapałek
- Park Miniatur Złota Góra
- Aleja Najświętszej Maryi Panny
- Sanktuarium i Klasztor Paulinów na Jasnej Górze
- Kościół Św. Zygmunta
- Kaplica Matki Bożej z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej
- Archikatedra Św. Rodziny
- Kościół Św. Jakuba
Pyrzyce. Kościół Matki Boskiej Bolesnej
Pyrzyce to miejscowość, która stanowiła istotny element na chrześcijańskiej mapie Pomorza Zachodniego. Kościół Najświętszej Maryi Panny Bolesnej jest najstarszą tutejszą świątynią. |
Elbląg. Ścieżka kościelna
Ścieżka kościelna to jedna z największych atrakcji Elbląga. Interesująca pozostałość po średniowiecznej świetności miasta. Do dziś zachowała się tylko w części, ale pomimo tego, robi wrażenie. |