Powiększ mapę


Częstochowa. Duchowa stolica Polski

Kamil Królikowski

Częstochowa to miasto położone w paśmie Jury Krakowsko- Częstochowskiej, w województwie śląskim.

 

W Częstochowie znajduje się jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych na świecie. W klasztorze na Jasnej Górze znajduje się wizerunek Matki Bożej, zwanej Częstochowską. To najbardziej czczony w Polsce obraz. To do tego miejsca odbywają się niezliczone pielgrzymki z Polski i całego świata.

 

W Częstochowie znajdziemy wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Szczególnie interesującym obiektem jest unikatowe Muzeum Zapałek. Główną atrakcją muzeum jest zabytkowy park maszynowy oraz możliwość zapoznania się z procesem powstawania zapałek. Warto udać się również do Parku Miniatur Złota Góra – parku rozrywki, w którym możemy zobaczyć miniatury budowli sakralnych z całego świata. Młodsi z kolei skorzystać mogą z placu zabaw, Salonu Gier czy Parku Linowego. W 2013 roku wzniesiono tu pomnik papieża Jana Pawła II. Innym ciekawym miejscem są Parki Podjasnogórskie – Park Stanisława Staszica oraz Park 3 Maja, gdzie znajdują się także korty tenisowe i szachy. Na uwagę zasługuje również Aleja Najświętszej Maryi Panny – charakterystyczna ścieżka łącząca tereny Starej i Nowej Częstochowy. Znajduje się tu wiele gmachów, rezydencji i kamienic.

 

Częstochowa słynie też z kuriozalnych zabytków. Na szczególną uwagę zasługuje Sanktuarium i Klasztor Paulinów na Jasnej Górze, którego początki sięgają XIV wieku, ale powstawał przez ponad pięć wieków. Najważniejszym miejscem jest Kaplica Matki Bożej z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, który słynie z wielu cudów. Co roku przybywa tu mnóstwo turystów. Nie można przejść obojętnie obok Kościoła Św. Barbary i Św. Andrzeja, gdzie można zobaczyć neobarokowy ołtarz z obrazem Św. Barbary. W pobliżu kościoła znajduje się źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Ciekawym zabytkiem jest także Kościół Św. Zygmunta – najstarszy częstochowski kościół z XIV wieku. Grzechem byłoby pominąć Archikatedrę Św. Rodziny – neogotycką bazylikę i jeden z największych kościołów w Polsce. Natomiast jedną z najpiękniejszych świątyń w mieście jest dawna cerkiew prawosławna z XIX wieku – Kościół Św. Jakuba.

 

Częstochowa powstała w XI wieku. Nazwa wywodzi się od słowiańskiego imienia Częstoch. W 1382 roku Władysław Opolczyk, którego lennem była wówczas Częstochowa, ufundował Klasztor Paulinów. Prawa miejskie nadano między 1370 a 1377. Klasztor w XVII wieku uczyniono twierdzą, która skutecznie stawiła opór wojskom szwedzkim podczas Potopu w 1655. Po II rozbiorze trafiła w ręce Prusów. W 1819 została wytyczona przez Jana Bernharda Aleja Najświętszej Maryi Panny. Podczas II wojny światowej Częstochowa była częścią Generalnego Gubernatorstwa i nosiła nazwę Tschenstochau. Niemcy wkroczyli 3 września 1939 roku. Następnego dnia doszło do krwawych mordów, znanych pod nazwą „krwawego poniedziałku”. W okresie PRL doszło do szybkiej rozbudowy huty, co spowodowało szybki rozwój miasta.

 

Warto zobaczyć:

  • Muzeum Zapałek
  • Park Miniatur Złota Góra
  • Aleja Najświętszej Maryi Panny
  • Sanktuarium i Klasztor Paulinów na Jasnej Górze
  • Kościół Św. Zygmunta
  • Kaplica Matki Bożej z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej
  • Archikatedra Św. Rodziny
  • Kościół Św. Jakuba
...
Pyrzyce. Kościół Matki Boskiej Bolesnej

Pyrzyce to miejscowość, która stanowiła istotny element na chrześcijańskiej mapie Pomorza Zachodniego. Kościół Najświętszej Maryi Panny Bolesnej jest najstarszą tutejszą świątynią.

Elbląg. Ścieżka kościelna

Ścieżka kościelna to jedna z największych atrakcji Elbląga. Interesująca pozostałość po średniowiecznej świetności miasta. Do dziś zachowała się tylko w części, ale pomimo tego, robi wrażenie.

logo mPolska

logo mPolska