Tarnowskie Góry – srebrne miasto
Tarnowskie Góry to miasto położone na południowym zachodzie Polski, w województwie śląskim. Przecinają je rzeki Stoła i Drama oraz struga Pniowiec.
Miasto zachwyca ogromem zieleni. W centrum znajdziemy Park Miejski, a kilka kilometrów od niego – niezwykły Park Repecki oraz Rezerwat Leśny Segiet. Miejsca te przecinają liczne szlaki rowerowe. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą wybrać się do Parku Wodnego, gdzie oprócz sportów wodnych, znajdują się sale do fitness oraz innych dyscyplin. Zimą natomiast zawiedzeni nie będą fani narciarstwa. W pobliżu położony jest ośrodek sportowy Dolomity Sportowa Dolina, gdzie możemy skorzystać z trzech tras narciarskich. Oprócz tego są również tory dla quadów oraz saneczkarzy. Latem z kolei dostępne są korty tenisowe oraz kręgielnia.
PODZIEMNE TRASY
Na szczególną uwagę zasługuje Zabytkowa Kopalnia Srebra, która jest jedynie niewielkim fragmentem tarnogórskich podziemi. Długość trasy turystycznej to aż 1740 metrów. Znajduje się tam Muzeum, w którym dowiemy się o historii tarnogórskiego górnictwa. Do podziemi prowadzi wyciąg szybowy, który zjeżdża na głębokość 40,5 m.
Kolejnym wartym zwiedzenia fragmentem tarnogórskich podziemi jest również Sztolnia Czarnego Pstrąga. Jest to miejsce niezwykle wyjątkowe i rzadko spotykane w Polsce, gdyż zwiedzając Sztolnię przepływamy łodziami i jest to najdłuższy taki przepływ w Polsce. Trasa biegnie z szybu „Sylwester” do szybu „Ewa” lub odwrotnie.
RYNEK
Godny odwiedzenia jest także wspaniały Rynek znajdujący się w centrum miasta. Mieści się na nim okazały, neorenesansowy Ratusz uznawany za skarb polskiej architektury. Znajdziemy tu też Muzeum Miejskie, które z kolei umiejscowione jest w zabytkowym Domu Sedlaczka z historyczną winiarnią. Oprócz tego, na terenie rynku stoi również zabytkowy kościół ewangelicki, przypominający czasy, gdy w Tarnowskich Górach większość mieszkańców stanowili protestanci.
Z pewnością niezwykle interesującym tarnowskim zabytkiem jest Zamek w Starych Tarnowicach. Wiele lat pozostawał w całkowitej ruinie, jednak później został zrekonstruowany i otwarty dla turystów. Samo obejrzenie zamku jest darmowe, jednak zwiedzanie zakamarków zabytku jest już płatne.
HISTORIA
Teren dzisiejszych Tarnowskich Gór już w latach 800500 p.n.e. zamieszkiwali ludzie. Dopiero w 1526r. książę Jan II Dobry nadał osadzie prawa miejskie. Miasto mocno związane było z wydobyciem rudy srebra, cynku i ołowiu, a od tamtego czasu w szybkim tempie zaczęło rozwijać się górnictwo. Już w połowie XVI wieku Tarnowskie Góry były największym ośrodkiem górnictwa kruszcowego na Górnym Śląsku. Następnie nastały czasy reformacji, a większość mieszkańców miasta była wtedy entuzjastami protestantyzmu. Czasy te do dziś przypomina nam zabytkowy kościół ewangelicki stojący na rynku. Od 1740 roku, gdy zaczęły się wojny śląskie, miasto przechodziło z rąk austriackich do pruskich. W końcówce XVIII wieku dzięki hrabiemu Fryderykowi Wilhelmowi von Reden powstała kopalnia i huta „Fryderyk”, gdzie sprowadzono później maszyny parowe. W XX wieku wyczerpały się zasoby rud i eksploatację zakończono. Pozostałościami są podziemne trasy turystyczne.
Ciekawe miejsca:
- Park Miejski
- Zabytkowa Kopalnia Srebra
- Sztolnia Czarnego Pstrąga
- Zamek w Starych Tarnowicach