Dargomyśl - w zakolu Rzeki Myśli
Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie |
Dargomyśl to kolejna wieś leżąca na tzw. „Zachodniopomorskim szlaku Templariuszy". Świadectwem obecności Zakonu na tych ziemiach są pozostawione kościoły albo zamki, wznoszone w miejscowościach nadanych im w XIII wieku przez miejscowych władców.
Do Dargomyśla Templariusze przybyli w latach 30 XIII wieku. Około 1260 roku rycerze-zakonnicy ufundowali kościół zbudowany z regularnie obrobionej kostki granitowej. Charakterystyczną cechą świątyń wznoszonych przez Templariuszy było orientowanie prezbiterium w kierunku Jerozolimy, gdzie znajduje się grób Jezusa Chrystusa. Kościół w Dargomyślu jest przykładem świątyni orientowanej.
W 1433 roku kościół uległ częściowemu zniszczeniu w wyniku przemarszu Husytów przez ziemie Nowej Marchii, obejmującej m.in. obecną gminę Dębno. W tym czasie (1417-1434) przez ziemie Niemiec, Polski i Czech przewijały się grupy Husytów, podejmujące akcje misyjne. W następnym wieku rozwinął się ruch protestancki, który dotarł do Nowej Marchii. Także parafia w Dargomyślu została przejęta w 1540 roku przez gminę protestancką.

W połowie XVIII wieku kościół rozbudowano o zachodnią część nawową oraz wieżę. Jednakże w 10 lat później świątynia uległa zniszczeniu w wyniku ostrzału artyleryjskiego w p

Przemarsz wojsk napoleońskich przez Prusy w 1805 roku pozostawił po sobie zniszczone wsie i miasta. W Dargomyślu jednym z uszkodzonych obiektów był kościół. Pod koniec XIX wieku pożar strawił wieżę (1897). W rok po pożarze odbudowano ją, a górną część wzniesiono z cegły i zakończono drewnianą strzelistą wieżyczką. Naprawiono również wnętrze kościoła zakładając drewniany sufit.
II wojna światowa również nie była łaskawa dla kościoła, z którego hitlerowcy zabrali cenne wyposażenie wnętrza (m.in. dzwony z XV i XVI wieku).
Obecnie Kościół pw. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych jest kościołem filialnym parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Cychrach.
Do dnia dzisiejszego z zabudowy średniowiecznej kościoła zachowała się cała część wschodnia oraz prezbiterialna z ostrołukowymi oknami. Obecny wygląd kościoła to wynik jego przebudowy w latach 1897-1898, kiedy przedłużono korpus nawowy i dobudowano trzykondygnacyjną wieżę zakończoną strzelistą latarnią. Z wyposażenia zachowały się neogotyckie ławy, prospekt organowy z 1910 roku, XIX-wieczne mosiężne świeczniki oraz gotycki dzwon z XV wieku.

Będąc w Dargomyślu warto też zwrócić uwagę na dobrze zachowany młyn z 1914 roku wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Przy moście na rzece Myśli zobaczyć można urządzenia hydrotechniczne (zasuwy jazów) oraz upusty.
Kolejną atrakcją architektoniczną jest domek myśliwski z 1910 roku znajdujący się nad jeziorem Duszatyń - wpisany do rejestru zabytków - obecnie zajęty pod leśniczówkę.
