Żory
Żory to miasto położone w południowej Polsce, nad rzeką Rudą, w województwie śląskim.
Warto wybrać się także do Muzeum Miejskiego, gdzie znajdują się zbiory afrykanistyczne, jedne z nielicznych w Polsce. Znajdziemy również eksponaty związane z historią Żor i najbliższego regionu.
Innym interesującym miejscem jest Rynek w Żorach – duży plac, na którym znajduje się ciekawa fontanna oraz wiele zabytkowych domów.
W upalny dzień możemy schłodzić się w Parku Wodnym Aquarion, gdzie znajdziemy baseny ze zjeżdżalniami, biczami wodnymi, kilkoma jacuzzi, saunami oraz innymi atrakcyjnymi elementami.
Na szczególną uwagę zasługuje Kościół św. Filipa i Jakuba – najstarsza świątynia w Żorach zbudowana w stylu gotyckim. Od kilku lat odbywa się tu Jarmark św. Filipa i Jakuba, podczas którego ujrzeć można korowód przedstawiający strojez epoki średniowiecza. Posłuchać można renesansowej muzyki, wziąć udział w świetnej zabawie i warsztatach.
Warto zobaczyć także mury obronne, żydowski cmentarz czy zabytkowe kapliczki.
Nazwa wsi Żory po raz pierwszy pojawiła się w 1258. Pochodzi od pierwotnej techniki rolniczej, jaką stosowali mieszkańcy. Tereny te bowiem porastała puszcza, a żeby stworzyć pola uprawne, rolnicy musieli je wypalić. Jest to pierwotna forma uprawy ziemi i nazywa się właśnie techniką żarową.
W 1272 ówczesna wieś, na mocy postanowienia księcia opolsko- raciborskiego Władysława uzyskała prawa miejskie. Księstwo następnie przechodziło kolejno w ręce Przemyślidów, Piasta, Hohenzollernów, później stało się częścią państwa Habsburgów. W latach 1645–1666 Żory były rządzone przez Wazów. W 1742 roku miasto po pierwszej wojnie śląskiej stało się częścią państwa pruskiego. W latach 1919–1921 miały miejsce trzy powstania śląskie, w których brali udział również mieszkańcy Żor. 1 września 1939 miasto zajął Wehrmacht, a w październiku Żory zostały bezpośrednio włączone do III Rzeszy. Po wojnie nastąpiła odbudowa miasta.
Ciekawe miejsca:
- Miasteczko Twinpigs
- Muzeum Miejskie
- Kościół św. Filipa i Jakuba
- Cmentarz Żydowski
- Rynek w Żorach
- Park Wodny Aquarion
![]() |
Ińsko. Legenda o wielkim raku
Dawno temu w jeziorze Ińsko żył ogromny rak. Najstarsi mieszkańcy miasta powiadali, że wielkością przewyższał dorodnego byka. Siła jego również była przeogromna. Gdy tylko chciał, wychodził z odmętów jeziora i przecinał swoimi ogromnymi nożycami drzewa, rozłupywał twarde kamienie. |
![]() |
Mielno i Jezioro Jamno
Mielno – jedna z najsłynniejszych miejscowości polskiego wybrzeża. Pięknie położona miejscowość jest urlopową metą dla mieszkańców okolicznych miast. |