Powiększ mapę


Żory

Kamil Królikowski

Żory to miasto położone w południowej Polsce, nad rzeką Rudą, w województwie śląskim.

 Symbolem i maskotką Żor jest Żarek, czyli wesoły ognik. Ciekawym obiektem w Żorach jest Miasteczko Twinpigs – niezwykły park rozrywki z atrakcjami dla całej rodziny. Jedną z najciekawszych jest wysokie na 25 metrów Koło Młyńskie z gondolami. Można z niego podziwiać panoramę parku i całego miasta. Oprócz tego znajdziemy tam m.in. Karuzelę Whisky, wulkan wspinaczkowy, pociąg westernowy, strzelnicę elektroniczną czy Muzeum Dzikiego Zachodu.

 

Warto wybrać się także do Muzeum Miejskiego, gdzie znajdują się zbiory afrykanistyczne, jedne z nielicznych w Polsce. Znajdziemy również eksponaty związane z historią Żor i najbliższego regionu.

 

Innym interesującym miejscem jest Rynek w Żorach – duży plac, na którym znajduje się ciekawa fontanna oraz wiele zabytkowych domów.

 

W upalny dzień możemy schłodzić się w Parku Wodnym Aquarion, gdzie znajdziemy baseny ze zjeżdżalniami, biczami wodnymi, kilkoma jacuzzi, saunami oraz innymi atrakcyjnymi elementami.

 

Na szczególną uwagę zasługuje Kościół św. Filipa i Jakuba – najstarsza świątynia w Żorach zbudowana w stylu gotyckim. Od kilku lat odbywa się tu Jarmark św. Filipa i Jakuba, podczas którego ujrzeć można korowód przedstawiający strojez epoki średniowiecza. Posłuchać można renesansowej muzyki, wziąć udział w świetnej zabawie i warsztatach.

 

Warto zobaczyć także mury obronne, żydowski cmentarz czy zabytkowe kapliczki.

 

Nazwa wsi Żory po raz pierwszy pojawiła się w 1258. Pochodzi od pierwotnej techniki rolniczej, jaką stosowali mieszkańcy. Tereny te bowiem porastała puszcza, a żeby stworzyć pola uprawne, rolnicy musieli je wypalić. Jest to pierwotna forma uprawy ziemi i nazywa się właśnie techniką żarową.

 

W 1272 ówczesna wieś, na mocy postanowienia księcia opolsko- raciborskiego Władysława uzyskała prawa miejskie. Księstwo następnie przechodziło kolejno w ręce Przemyślidów, Piasta, Hohenzollernów, później stało się częścią państwa Habsburgów. W latach 1645–1666 Żory były rządzone przez Wazów. W 1742 roku miasto po pierwszej wojnie śląskiej stało się częścią państwa pruskiego. W latach 1919–1921 miały miejsce trzy powstania śląskie, w których brali udział również mieszkańcy Żor. 1 września 1939 miasto zajął Wehrmacht, a w październiku Żory zostały bezpośrednio włączone do III Rzeszy. Po wojnie nastąpiła odbudowa miasta.

 

Ciekawe miejsca:

  • Miasteczko Twinpigs
  • Muzeum Miejskie
  • Kościół św. Filipa i Jakuba
  • Cmentarz Żydowski
  • Rynek w Żorach
  • Park Wodny Aquarion
...
Ińsko. Legenda o wielkim raku

Dawno temu w jeziorze Ińsko żył ogromny rak. Najstarsi mieszkańcy miasta powiadali, że wielkością przewyższał dorodnego byka. Siła jego również była przeogromna. Gdy tylko chciał, wychodził z odmętów jeziora i przecinał swoimi ogromnymi nożycami drzewa, rozłupywał twarde kamienie.

Mielno i Jezioro Jamno

Mielno – jedna z najsłynniejszych miejscowości polskiego wybrzeża. Pięknie położona miejscowość jest urlopową metą dla mieszkańców okolicznych miast.

logo mPolska

logo mPolska