Powiększ mapę


Piekary Śląskie. Miasto Pielgrzymów

Kamil Królikowski

Piekary Śląskie to miasto położone w województwie śląskim, w pobliżu Tarnowskich Gór oraz Bytomia. Jest to największe na Górnym Śląsku miejsce pielgrzymkowe związane z kultem Maryjnym i drugie po Jasnej Górze w Polsce.

 W Piekarach Śląskich znajdziemy kilka ciekawych atrakcji. Jednym z nich jest Kopiec Wyzwolenia – miejsce upamiętnienia powstańców śląskich. Warto zobaczyć również schrony bojowe z okresu II wojny światowej, znajdujące się w okolicach miasta.

 

Miasto to zachwyca także pięknymi zabytkami. Na szczególną uwagę zasługuje potężna Bazylika Najświętszej Maryi Panny, budynek z XIX otoczony murem z rzeźbami apostołów i z dwoma wysokimi wieżami. Obok bazyliki znajduje się również Piekarska Kalwaria, która kryje kaplice różańcowe i drogę krzyżową, cudowne źródełko oraz piękny neogotycki kościół kalwaryjski. Każdego roku tysiące ludzi z całej Polski zjeżdża się tutaj na pielgrzymkę. Na kalwaryjskim wzgórzu znajduje się pomnik Jana Pawła II. Grzechem byłoby nie odwiedzić też Kościoła kalwaryjskiego – neogotyckiej budowli z XIX wieku.

 

Nazwa miejscowości wywodzi się prawdopodobnie od piekrzy wypiekających chleb na potrzeby bytomskiego grodu książęcego. Piekary Śląskie powstały z połączenia dwóch gmin: Szarlej i Wielkie Piekary. W latach 1303- 1318 wybudowano tu pierwszy kościół i samodzielną parafię. W XV wieku rozpoczął się proces ewolucji osady. Zaczęło rozwijać się górnictwo rud cynku i ołowiu. W XII- XIV w. miasto było pod panowaniem zniemczałych książąt śląskich. W latach siedemdziesiątych XIX wieku powstała tu Kalwaria Piekarska. W 1925 doszło do koronacji obrazu Matki Piekarskiej przez nuncjusza watykańskiego. We wrześniu 1939 Piekary stały się niemieckie w związku z wkroczeniem Niemców na teren Górnego Śląska. Miasto zostało wyzwolone 27 stycznia 1945 roku.

 

Warto zobaczyć:

  • Kopiec Wyzwolenia
  • Schrony bojowe
  • Bazylika NMP
  • Piekarska Kalwaria
  • Pomnik Jana Pawła II
...
Lądek-Zdrój

Lądek Zdrój to malowniczo położone miasto pomiędzy Górami Złotymi a Krowiarkami, nad rzeką Biała Lądecka. Miejscowość słynie z leczniczych wód mineralnych, które wykorzystuje się do walki z chorobami układu ruchu, reumatologicznymi, pourazowymi, czy z problemami skórnymi.

Wejherowo. Kalwaria

Kalwaria to jeden z symboli Wejherowa. 26 kapliczek zostało ufundowanych przez założyciela miasta, Jakuba Wejhera. To jedno z najstarszych sanktuariów Męki Pańskiej w Polsce.

logo mPolska

logo mPolska