Jezioro Miedwie
Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie |
Jezioro Miedwie. Nieprzebyta tafla błękitu wpisana w pejzaż zachodniopomorskiej krainy. To idealne miejsce zarówno do wypoczynku, jak i aktywnego spędzania czasu.
Dzięki długości ponad 16 kilometrów i powierzchni przekraczającej 3500 hektarów, jest to piąte pod względem powierzchni jezioro w Polsce. To także największa kryptodepresja w kraju – dno jeziora schodzi prawie 30 metrów poniżej poziomu morza.
W przeszłości (XII wiek) poziom wody Miedwia był wyższy o około 2,5 metra. Stało się tak za sprawą systemu tam wzniesionych na rzece Płoni przez cystersów z Kołbacza. Zapory spowodowały spiętrzenie wód, a to doprowadziło do zalania niżej położonych terenów. W efekcie trzy pobliskie jeziora – Będgoszcz, Miedwie i Płoń – stały się jednym, wielkim akwenem. Do dawnego kształtu wszystko wróciło w połowie XVIII wieku, po przeprowadzeniu prac melioracyjnych.
Północny brzeg Miedwia każdego roku zapełnia się turystami i tętni życiem. To właśnie po tej stronie wielkiej wody można poczuć prawdziwy, letniskowy klimat. Do dyspozycji turystów są hotele, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz puby i przyjeziorne restauracje.
Jedną z największych atrakcji tego miejsca jest promenada biegnąca wzdłuż brzegu. Spacerując zadbanym bulwarem o długości 2,5 kilometra, mijamy amfiteatr kształtem przypominający wielki żagiel. Wzdłuż deptaku umieszczono też liczne punkty gastronomiczne oraz ławeczki, na których można odpocząć i podziwiać widoki. Wśród płytek umieszczono też tabliczki zawierające podstawowe informacje na temat samego jeziora, jak i występujących tu roślin i zwierząt.
Miedwie jest także jednym z najbardziej popularnych jezior wśród wędkarzy. W jego wodach można natrafić na okonie, leszcze, szczupaki oraz sielawy.