Powiększ mapę


Architektura sakralna

Katedry, kościoły, sanktuaria, cerkwie, kaplice – poznaj Polskę sakralną! Rożnorodność stylów architektonicznych, niesamowite budowle i pasjonujące historie czekają na Ciebie!

...
Barlinek. Kościół NMP

Na wschód od rynku wznosi się majestatyczna sylwetka barlineckiej fary. Jej strzelista, 52-metrowej wysokości wieża stanowi dominantę widokową miasta. Data budowy świątyni nie jest znana, lecz prawdopodobnie sięga okresu lokacyjnego.

Szczecin. Katedra św. Jakuba

Katedra św. Jakuba w Szczecinie jest dugim pod względem wysokości kościołem w Polsce i mierzy 110 metrów. Wyższa jest tylko bazylika w Licheniu.

Chojnice. Bazylika mniejsza

Bazylika Ścięcia św. Jana Chrzciciela to jeden z symboli Chojnic. XIV-wieczna świątynia jest najstarszym i najważniejszym zabytkiem miasta.

Czersk. Kościół św. Marii Magdaleny

Neogotycki kościół św. Marii Magdaleny jest jednym z najciekawszych zabytków sakralnych regionu i zarazem najokazalszą budowlą Czerska. Świątynia została wzniesiona w 1913 roku.

Gdańsk. Kaplica królewska

Kaplica Królewska to barokowa budowla z XVII wieku. Jej powstanie zainicjowali gdańscy katolicy, a ostatecznie przyczynił się do tego król Jan III Sobieski.

Tczew. Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego jest najstarszym zabytkiem Tczewa. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą już z XIII wieku.

Wejherowo. Kalwaria

Kalwaria to jeden z symboli Wejherowa. 26 kapliczek zostało ufundowanych przez założyciela miasta, Jakuba Wejhera. To jedno z najstarszych sanktuariów Męki Pańskiej w Polsce.

logo mPolska

logo mPolska