Powiększ mapę


Budynki

Ryglowe, ceglane, szklane – zobacz najciekawsze polskie budynki, zdobiące cały kraj. Zapraszamy na niezwykłą podróż przez wieki!

...
Wrocławski ratusz

Wrocławski ratusz jest jednym z najstarszych (powstał pod koniec XIII w.) i najlepiej zachowanych ratuszy w Polsce. Na wysokiej 15-metrowej wieży mieści się najstarszy w Polsce dzwon zegarowy i zegar wieżowy ( z 1368 roku). W dawnych czasach większość pomieszczeń ratusza służyła jako kramy kupieckie. W piwnicach tego późnogotyckiego budynku znajduje się najstarsza (z XIV wieku) restauracja w Europie – Piwnica Świdnicka.

Wrocław. Hala Stulecia

Hala Stulecia, Hala Ludowa (niem. Jahrhunderthalle, ang. Centennial Hall) – wybudowana została w latach 1911-1913 na terenie parku Szczytnickiego we Wrocławiu.

Gdańsk. Ratusz Głównego Miasta

Zabytkowa budowla jest znakiem rozpoznawczym gdańskiej starówki. Najstarsze fragmenty teh gotycko-renesansowej budowli pochodzą z 1327 roku. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

Gdańsk. Dom Uphagena

Staromiejska kamienica o czerwonej fasadzie jest jednym z charakterystycznych elementów tworzących pejzaż ulicy Długiej w Gdańsku. Budowa powstała w XVIII wieku. Dzisiaj znana jest jako dom Uphagena.

Gdańsk. Brama Zielona

Oto jeden z najbardziej reprezentacyjnych i najważniejszych budynków Głównego Miasta. Brama Zielona jest prawdopodobnie najstarszą z bram wodnych, będącą imponującymi wrotami do serca Gdańska.

Gdańsk. Katownia

Budynek katowni został wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku. Stanowił element umocnień Głównego Miasta. W połączeniu ze znajdująca się za nią Wieżą Więzienną, tworzyła barbakan (przedbramie) ulicy Długiej.

Gdańsk. Wieża więzienna

Wieża Więzienna to drugi element gdańskiego barbakanu. Budowę rozpoczęto na początku XIV wieku, jednak na przestrzeni lat kilkakrotnie ją modyfikowano.

Gdańsk. Wielka zbrojownia

Wielka Zbrojownia zwana jest też arsenałem. To największy spośród budynków gdańskiej starówki, wzniesiony w stylu manierystycznym.

Gdańsk. Złota kamienica

Złota Kamienica to również jeden z głównych budynków gdańskiego Głównego Miasta. Swoją historią sięga początków wieku XVII, kiedy to jej budowę zainicjował ówczesny burmistrz miasta, Johann Speymann.

Gdańsk. Brama Złota

Brama Złota. Tędy przechodzi każdy, kto zwiedza gdańską starówkę. To prawdziwe wrota prowadzące do najsłynniejszego traktu staromiejskiego – ulicy Długiej. Ta konstrukcja powstała na miejscu starszej, tzw. Bramy Długoulicznej.

Gdańsk. Mała zbrojownia

Mała Zbrojownia stanowi część dawnego arsenału. Powstała w czasie budowy gdańskich umocnień. Tutaj właśnie znajdował się magazyn ciężkich dział i moździerzy.

Gdańsk. Brama Żuraw

Brama Żuraw – symbol Gdańska. To właśnie charakterystyczny budynek nad brzegiem Motławy widnieje na większości pocztówek z Trójmiasta.

Gdańsk. Dom Przyrodników

Dom Towarzystwa Przyrodniczego – pod taką nazwą kryje się jedna z największych i najbardziej reprezentacyjnych kamienic w Gdańsku. Znaleźć ją można przy ulicy Mariackiej 26.

Gdańsk. Hala Targowa

Hala Targowa Głównego Miasta znajduje się na Placu Dominikańskim. W przeszłości znajdowała się tutaj osada targowa z kościołem – całość należała do dominikanów, którzy wznieśli tutaj klasztor. Niestety po oblężeniu Gdańska w 1813 roku, klasztor został zniszczony. Zakonnicy nie dostali zgody na odbudowę i przez 26 lat, obiekt funkcjonował w formie ruiny.

Gdańsk. Kaplica królewska

Kaplica Królewska to barokowa budowla z XVII wieku. Jej powstanie zainicjowali gdańscy katolicy, a ostatecznie przyczynił się do tego król Jan III Sobieski.

Kwidzyn. Zamek krzyżacki

Kwidzyński zamek jest trzecią budowlą tego typu wzniesioną między Wisłą a Liwą. To także jedyna z tych warowni, która przetrwała do dzisiaj.

Lębork. Zamek krzyżacki

Lębork jest silnie związany z działalnością Krzyżaków. Głównie dzięki potędze militarnej i odpowiednim funduszom, zakon rządził miastem od 1310 do 1454 roku.

Słupsk. Ratusz miejski

Ratusz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Słupska. XX-wieczna budowla o wspaniałej historii, do dziś zachwyca swym wyglądem i skrywa wiele ciekawostek, które trzeba zobaczyć.

Słupsk. Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku, został wzniesiony za czasów panowania Bogusława X. Jego powstanie datuje się na rok 1507.

Sopot. Latarnia morska

Sopocka latarnia morska jest jednym z kilkunastu czynnych „strażników wybrzeża”. Jej światło sięga na odległość siedmiu mil morskich (ok. 13 kilometrów).

Tczew. Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego jest najstarszym zabytkiem Tczewa. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą już z XIII wieku.

Wejherowo. Kalwaria

Kalwaria to jeden z symboli Wejherowa. 26 kapliczek zostało ufundowanych przez założyciela miasta, Jakuba Wejhera. To jedno z najstarszych sanktuariów Męki Pańskiej w Polsce.

Lądek-Zdrój. Ratusz

Ratusz w Lądku-Zdroju wybudowany został w 1739 roku. Najpopularniejszym elementem tego budynku jest lądecki lew, który posiada aż dwa ogony i umieszczony jest nad wejściem. Warto nadmienić, iż jego wizerunek widniał na poprzednim, używanym do 1989 roku, herbie miasta. Nieopodal ratusza znajduje się 3 metrowy wykonany z piaskowca pręgierz (słup do wymierzania kar), który powstał w 1666 roku.

Warszawa

Warszawa jak na stolice przystało stanowi centrum zarówno polityczne, gospodarcze, jak i naukowe oraz kulturalne Polski. Dużym plusem jest jej geograficzne położenie na styku szlaków komunikacyjnych łączących północ z południem oraz zachód ze wschodem kraju.

logo mPolska

logo mPolska