Powiększ mapę


Cmentarze

Cmentarze starożytne, wojenne i miejsca pamięci – zobacz historię w kamieniu zaklętą, która rozbrzmiewa w wielu zakątkach Polski.

...
Stare Łysogórki - Cmentarz 1 Armii WP

Cmentarz wojenny 1 Armii WP w Starych Łysogórkach.

Glinna - cmentarz żołnierzy niemieckich

Cmentarz Wojenny Żołnierzy Niemieckich w Glinnej (Deutsche Kriegsgräberstätte Neumark) jest symbolem pojednania polsko-niemieckiego, przyczyniającym się do budowania zaufania i zachowania w pamięci wydarzeń historycznych.

Cmentarz Centralny w Szczecinie

Jest piękny, jest czarujący i jest jedną z wizytówek Szczecina – Cmentarz Centralny, nekropolia, która zachwyca swoim pięknem i jest częstym miejscem odwiedzin, również tych, którzy nie mają tu pochowanych swoich bliskich.Miejsce na spacer i chwilę zadumy.

Chojna - Cmentarz Wojenny

Chojna jest kolejnym miejscem w powiecie Gryfińskim, gdzie możemy znaleźć cmentarz wojenny żołnierzy Armii Radzieckiej. Założono go w latach 1950-1955. Na tym cmentarzu pochowanych jest 3985 żołnierzy w tym 972 znanych z nazwiska.

Wrocław. Stary cmentarz żydowski

Stary cmentarz żydowski we Wrocławiu – jest oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia i stanowi Muzeum Sztuki Cmentarnej. Zajmuje powierzchnię 4,6 ha i mieści około 12 tysięcy nagrobków. Nekropolia jest miejscem szczególnie ważnym dla historyków, jako miejsce pochówku wielu znanych osób nie tylko z Wrocławia, ale i z Europy. Tym co wyróżnia Stary cmentarz żydowski od pozostałych kirkutów Europy Wschodniej, to bogactwo różnorodnych form sztuki nagrobnej, pełnej symboliki, niezwykłego zdobnictwa macew oraz budowli. Niektóre z nich wzorowane są na stylu mauretańskim czy egipskim.

Czersk. Cmentarze wojenne

Cmentarze wojenne to nieodłączny element pomorskiego krajobrazu. Ziemie naznaczone wojennym orężem do dziś opowiadają o swojej historii. Jedno z takich miejsc znajdziemy w Łukowie pod Czerskiem.

logo mPolska

logo mPolska