Powiększ mapę


Fortyfikacje

Baszty, mury obronne, forty. Zobacz Polskę warowną! Pozostałości po dawnych czasach, będące jednymi z najciekawszych atrakcji turystycznych w kraju!

...
Barlinek. Mury obronne

Pas niedawnych umocnień dzieli od kościoła krótki odcinek drogi. Potężne niegdyś fortyfikacje tworzył 7-metrowej wysokości kamienny mur obronny. Szczelnym, eliptycznym pierścieniem otaczał całe ówczesne miasto.

Pyrzyce. Obwarowania miejskie

Miejskie mury obronne Pyrzyc rozpoczęto budować w XIII w.; z tego czasu pochodzi ich część dolna, kamienna. W XV w. mury nadbudowano cegłą ceramiczną, tak że ich wysokość dochodziła do 7-9 m.

Trzcińsko-Zdrój - kurort pojezierza

Trzcińsko-Zdrój jest miastem i jednocześnie siedzibą gminy o tej samej nazwie. Miejscowość położona jest w południowej części powiatu gryfińskiego. Osadnictwo na tych terenach istniało już zapewne w odległych epokach przed Chrystusem. Dziś, dawne uzdrowisko, to typowo turystyczna miejscowość.

Myślibórz. Średniowieczne mury

Serce miasta zostało otoczone murami obronnymi. Do dziś zachowały się pozostałości, przypominające o dawnych dziejach – ruszamy śladem umocnień.

Chojnice. Mury obronne

Mury obronne są pozostałością po XIV-wiecznej działalności Krzyżaków. Wysokie nawet na 9 metrów i grube na ponad 2, do dziś przypominają o wielkiej historii.

Kłodzko. Twierdza Główna

Twierdza Główna – wraz z bastionem na Owczej Górze to największy (prawie 20 ha) i najcenniejszy przykład zabytkowej architektury obronnej w Polsce. Potężna budowla powstała na przełomie XVII i XVIII wieku.

Rumia. Góra Markowca

Góra Markowca znajduje się nad zachodnią granicą Rumii. Wysokość wzgórza wynosi 92 metry n.p.m. Rozciąga się stąd widok na dolinę Zagórskiej Strugi i pradolinę Redy–Łeby.

Starogard Gdański. Mury obronne

Starogard Gdański to jedno z najstarszych miast na Pomorzu. Do dziś zachowało się wiele zabytków, świadczących o jego odległej przeszłości. Jednym z elementów charakterystycznych są mury miejskie.

logo mPolska

logo mPolska