Powiększ mapę


Zamki i pałace

Krzyżacy, joannici, templariusze. Szlacheckie rody, rycerze i magnaci. Zobacz co pozostało w spadku po wiekach minionych – przed Tobą świat zamków obronnych oraz pałacowych rezydencji, które czynią Polskę słynną na całym świecie!

...
Wrocław. Pałac królewski

Pałac królewski we Wrocławiu, w okresie od XVIII do XX w. był rezydencją królów pruskich z dynastii Hohenzollernów, obecnie zaś jest siedzibą Muzeum Sztuki Medalierskiej. Najstarsza część pałacu została wybudowana w 1719 r. Zespół pałacowy utrzymany jest w stylu klasycyzującego baroku i neorenesansowym. Dopełnienie stanowi piękny barokowy ogród.

Wałbrzych. Zamek Książ

Książ to nazwa dzielnicy Wałbrzycha, ale także nazwa mieszczącego się w niej zespołu zamkowego. Zamek Książ jest trzecim pod względem wielkości obiektem tego typu w Polsce (większy jest tylko Zamek w Malborku i Zamek Królewski na Wawelu). Kompleks posiada ponad 400 pomieszczeń, z czego dla zwiedzających udostępniany jest Zamek Piastowski, który stanowi jego centralną część.

Zamek Czocha

Zamek Czocha – wybudowany został w latach 1241–1247 na rozkaz króla czeskiego Wacława I jako warownia graniczna Łużyc Górnych. Przez wieki wielokrotnie zmieniał właścicieli. W latach II wojny światowej w zamku mieściła się szkoła szyfrantów Abwehry.

Kwidzyn. Zamek krzyżacki

Kwidzyński zamek jest trzecią budowlą tego typu wzniesioną między Wisłą a Liwą. To także jedyna z tych warowni, która przetrwała do dzisiaj.

Lębork. Zamek krzyżacki

Lębork jest silnie związany z działalnością Krzyżaków. Głównie dzięki potędze militarnej i odpowiednim funduszom, zakon rządził miastem od 1310 do 1454 roku.

Słupsk. Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku, został wzniesiony za czasów panowania Bogusława X. Jego powstanie datuje się na rok 1507.

Zamek Moszna

Są zamki ładniejsze i zamki brzydsze – rzecz gustu i podejścia. Jednak są i takie, które deklasują resztę, wprawiając w zachwyt i oszołomienie praktycznie każdego. Takim obiektem jest niewątpliwie bajkowy Zamek Moszna. Przyrównywany często do niemieckiego zamku Neuschwanstein, znanego z czołówki bajek Disneya.

Zamek w Będzinie

Królewski Zamek Będziński powstał w II połowie XIII wieku, w miejscu wczesnośredniowiecznego grodu zamieszkiwanego, najprawdopodoniej przez plemię Wiślan. Budowę zlecił władca Królewstwa Polskiego, Kazimierz III Wielki.

Zamek w Ojcowie

Zamek w Ojcowie zawdziecza swoją nazwę królowi Kazimierzowi Wielkiemu, który nakazał jego budowę i określił go mianem – Ociec u Skały. Nawiązywało to do historii jego ojca, Władysława Łokietka, któremu pobliskie jaskinie i groty służyły jako schronienie, podczas walki o tron krakowski.

Zamek w Olsztynie

Zamek w Olsztynie był częścią systemu obronnego Królestwa Polskiego, który powstał za panowania Kazimierza Wielkiego pod nazwą Orle Gniazda.

Zamek w Rabsztynie

Zamek w Rabsztynie to jeden z przystanków na Szlaku Orlich Gniazd. Pierwotnie był budowlą drewnianą, jednak za panowania Kazimierza Wielkiego wymurowano go.

Chęciny. Zamek królewski

Chęciny to niewielka miejscowość w województwie świętokrzyskim. To tutaj znajduje się zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku.

Zamek w Sobkowie

Zamek w Sobkowie został wzniesiony w 1570 roku. Jego budowa trwała dokładnie 10 lat. To charakterystyczna warownia, której mury tworzą kształt nieregularnego prostokąta. W narożach znajdują się baszty.

Pieskowa Skała

Pieskowa Skała to jeden z licznych zamków tworzących sytem fortyfikacji obronnych, zwanych Orlimi Gniazdami. Pierwsze wzmianki o budowli znajdziemy już w dokumencie z 1315 roku (wydanym przez Władysława Łokietka).

Zamek Czocha. Gdzie jest Generał?

Zamek Czocha to nie tylko piękny zabytek Dolnego Śląska, który koniecznie trzeba odwiedzić. To miejsce z wieloma tajemnicami, a te smakują najlepiej, jeśli samemu się je odkryje. Taka właśnie prawda przyświecała organizatorom gry terenowej „Gdzie jest Generał?”.

Zamek Czocha. Nocne zwiedzanie

Gra terenowa z roku 2013 okryła się sukcesem mierzonym licznymi, pochlebnymi opiniami jej uczestników. W tym roku organizator zapewnił gościom dwa dni nocnego zwiedzania Zamku Czocha i ponownie ilość chętnych przerosła oczekiwania.

Będzin

Będzin to miasto położone w południowej Polsce w województwie śląskim, nad rzeką Czarną Przemszą. Jes t historyczną stolicą regionu Zagłębia Dąbrowskiego.

logo mPolska

logo mPolska